اینترنت اشیا در زنجیره تامین

کاربرد اینترنت اشیا در زنجیره تامین از مباحث جدید در حوزه اینترنت اشیا محصوب می شود. تا سال 2020، Gartner پیش بینی می کند که بیش از نیمی از فرآیندهای اصلی کسب و کار جدید، برخی از عناصر IoT را شامل می شوند. تا 26 میلیارد دستگاه هوشمند متصل به اینترنت تا پایان دهه آینده 300 میلیارد دلار تولید خواهد کرد. گارتنر می گوید افزایش 30 درصدی دستگاه های فیزیکی متصل به اینترنت “به طور قابل توجهی باعث تغییر عملکرد زنجیره تامین می شود.”

شرکت های جهانی نقش شگفت انگیز IoT را به ویژه در زمینه تولید، خرده فروشی و صنایع خدماتی به رسمیت می شناسند. بسیاری از سازمان ها بر شناسایی، قرار دادن و ردیابی وضعیت دارایی تمرکز می کنند. طبق گفته فارستر 58 تا 77 درصد از سازمان های بررسی شده در نظر دارند که اشیاء، حامل ها و پرسنل را به عنوان عملکرد اصلی بنیاد راه حل های IoT در نظر بگیرند. برخی از خدمات پستی از صندوق های پستی هوشمند در مناطق دورافتاده استفاده می کنند تا از خالی یا پر بودن آن مطلع شوند و اگر خالی بود قبل از جمع آوری از هدر رفتن سفر خود پیشگیری کنند. محصولات دارویی حساس به  دما برای اطمینان از صحت محصول پس از ترک انبار با حسگری تجهیز می شوند. داده های دریافتی از این سنسورها می توانند با سیستم های اطلاعات کسب و کار به منظور فراهم آوردن هوش تجاری ارزشمند سازگار شوند.

همانطور که خرده فروشان به دنبال ترکیب حضور آنلاین خود با فروشگاه های فیزیکی هستند، توانایی جمع آوری و به دست آوردن اطلاعات قابل مشاهده در نقاط کلیدی در زنجیره تامین، امکان بهبود تجربه مشتری و بهینه سازی پاسخ زنجیره تامین را فراهم می کند. پالت در یک کامیون می تواند پیام هایی را که نشان می دهد دقیقا چه محصولات، اندازه ها و تغییرات حالت آن را انتقال دهد، به جز در نظر گرفتن درجه حرارت یا رطوبت کالاهایی که حمل می شود. سنسورها حتی می توانند یه منظور مکان یابی محصولات و کارکنان در انبارهای بزرگ و جاده برای کمک به ردیابی و محاسبه زمان تحویل آن ها مورد استفاده قرار بگیرند. دریافت خودکار داده ها یک دید آنی از موجودی انبار می دهد و از شمارش دستی و خطاهای انسانی جلوگیری می کند.

باتوجه به پراکندگی جغرافیایی بسیاری از افراد تاثیرگذار در زنجیره تامین، عدم اطمینان در فرآیندهای مدیریت زنجیره تامین همیشه یک چالش بزرگ را ایجاد کرده است. تحویل سفارش می تواند تحت تاثیر عوامل غیرقابل پیش بینی یا کنترل دشوار باشد. تاخیر ترافیک یک علت شایع در تحویل دیرهنگام و کاهش سرمایه است. با استفاده از راه حل های IoT مجهز به سنسور، محل و سرعت وسایل نقلیه را می توان ردیابی کرد و هشدار تعمیر و نگهداری را در صورت لزوم ارائه داد.

حفظ دمای ثابت برای محصولات فاسد شدنی مهم است. تسبزیجات تازه ممکن است یک هفته ماندگاری داشته باشند، البته نه در صورتی که چند ساعت گرم شوند. طبق گفته سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، تا یک سوم غذا سالانه در هر سال از بین می رود. IoT بر اساس تکنولوژی حسگر اتصال می تواند چنین خساراتی را به حداقل برساند. به عنوان مثال امکان مشاهده زنجیره تامین، اجازه اشتراک گذاری اطلاعات بحرانی را به صورت آنی برای ذینفعان فراهم می کند، که باعث کاهش اختلال می شود.

انبار یکی دیگر از متغیرهای مهم زنجیره تامین می باشدکه مدیریت آن مشکل است. پیش بینی دقیق محدودیت های خود را دارد و سطح موجودی می تواند به شدت تحت تأثیر بسیاری از عوامل بی ثبات خارجی قرار گیرد. تعداد درخواست های نامرتب می تواند ناشی از تغییر روش های ناگهانی و یا کالاهای زمستانی باشد که در قفسه ها با توجه به گرم شدن هوا به هدر رفته است.

بنابراین دستگاه های هوشمند واقعا می توانند نظارت دقیقی داشته باشند و بامتغیرهای بیشتر از مقابله کنند. به عنوان مثال، زمانی که موجودی کم است، یک راه حل مدیریت درون فروشگاهی با فراهم کردن اطلاعات آنی، امکان پرکردن قفسه های خالی را به صورت خودکار ایجاد می کند. با نظارت بر تجهیزات، امکان دسترسی به اطلاعات پیش بینی کننده تعمیر و نگهداری و هشدار به مهندسان برای بررسی خرابی های بالقوه و پر هزینه فراهم می گردد .

انتخاب فناوری

با این وجود چالش های دیگری نیز مطرح شده است. بسیاری از عناصر فنی مختلف برای راه اندازی راه حل های انتها به انتهای IoT از جمله زیرساخت های شبکه، دستگاه ها، برنامه های کاربردی، سیستم عامل، راه حل های امنیتی و خدمات یکپارچه سازی مهم هستند.

فن آوری های حسگر های مختلف، محدودیت های مختلفی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، با استفاده از شبکه های GSM می تواند انرژی مصرف انرژی بالا را بالا ببرد بنابراین ردیابی تحویل های طولانی مدت با استفاده از باتری وسیله نقلیه بهتر کار می کند. با این وجود، محصولات در انبار، حیاط و یا در حال حرکت، ممکن است به انرژی کمی نیاز داشته باشند، سنسورها برای انتقال داده ها از طریق شبکه های تلفن همراه به باتری مجهز شوند. .

امنیت نکته مهم دیگری است. تمام اطلاعات باید در مقابل از دست رفتن نادرست یا هک شدن محافظت شوند. سنسورها فقط باید اطلاعات خاصی را ارسال کنند، که در محیط امن و خصوصی ابر خصوصی  نگه داشته شود.

با اینکه همه چیز به اینترنت بیشتر هدایت می شود، IoT در زنجیره تامین هنوز هم در دوران کودکی خود است، اما مطمئن است که به زودی شناخته تر می شود.  اطلاعات و نظارت بر اطلاعات در زمان واقعی به معنای مدیریت ساده تر منابع می شد، بهترین تصمیم را با کمترین هزینه ممکن می گیرد.

برگرفته از سایت www.zetes.com